Dieta dla chorego na łuszczycę

Dieta chorego na łuszczycę równie ważna jak leczenie

Badania nad łuszczycą prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że w jednych regionach świata ta choroba występuje częściej, w innych pojawia się rzadko. Mówił o tym na konferencji prasowej w Warszawie doktor Michael Tirant, australijski biochemik i twórca preparatów z linii Dr Michaels. Jako regiony z największą liczą przypadków Dr Tirant wymienił Syberię i Skandynawię (tam choruje nawet do 12% populacji), zaś do tych, w których łuszczyca pojawia się rzadko należą na przykład Polinezja i Japonia (zaledwie 0,1% zachorowań).

Skąd takie różnice w liczbie zachorowań w różnych krajach?

Doktor Tirant wskazuje dwa czynniki. Pierwszy to słońce – tam, gdzie jest go więcej, zachorowania są rzadsze. Drugiej przyczyny australijski naukowiec szuka w diecie. Na Syberii głównym elementem diety jest mięso, a niewielką grupę spożywanych pokarmów stanowią zielone warzywa, które zawierają ważny dla zdrowia skóry kwas foliowy. W Japonii – przeciwnie, mięsa jada się mało, ale w diecie jest dużo zup, warzyw i ryb.

Doktor Tirant uczula swoich pacjentów na to, by – walcząc z łuszczycą – zachowywali odpowiednią dietę. Co powinien zawierać jadłospis łuszczyka, a czego należy unikać? Oto najważniejsze zasady:

Składniki pożądane w diecie w leczeniu łuszczycy

– Zielone warzywa w dużej ilości: szpinak, brokuły, sałata (zawierają kwas foliowy).

– Inne warzywa, które pozytywnie wpływają na stan skóry: marchewka, dynia, seler.

– Mięso, które po ugotowaniu łatwo odchodzi od kości, a więc kurczak, indyk, ale także ryby.

Czego unikać w diecie?

– Czerwone mięso, które zawiera dużo wiązań siarkowych (trzyma się mocno kości), a więc wymaga od naszego organizmu większego wysiłku przy trawieniu. Organizm produkuje więc sole kwasu siarkowego, żeby mięso strawić, a to ma negatywny wpływ na naszą skórę. Jeśli jemy czerwone mięso, trzeba pamiętać, by pić dużo wody i wypłukać z organizmu niekorzystne produkty uboczne metabolizmu.

– Zabronione warzywa: fasolka i groch, które mają dużo związków siarki.

– Problemem mogą być pokarmy, które wywołują produkcję histaminy (pomidory, jagody, truskawki, pomarańcze, ananasy). Histamina powoduje swędzenie, które jest głównym problemem pacjentów z łuszczycą.

– Pokarmy odwadniające – kawa, alkohol, ostre potrawy. Spożywając je trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu – koniecznie wodą! Doktor Tirant zwraca szczególną uwagę na to,  by dostarczać organizmowi właśnie wody, a nie innych płynów, bo to z wody głównie składa się ciało człowieka.

– Cukier także znajduje się na liście pokarmów zakazanych.

Dlaczego odpowiednia dieta u chorego na łuszczycę jest tak ważna? Jedzenie ryb czy szpinaku nie wyleczy choroby, ale zapobiegnie nasilaniu się objawów i przedłuży okres remisji, a to znacząco wpływa na jakość życia chorego.

About the author

Dodaj komentarz