ubezpieczenie

TU a TUW – czyli jedna literka, która sporo zmienia

Nie każdy musi się orientować w świecie polis ubezpieczeniowych i jeśli dawno nic nie ubezpieczałeś, możesz zostać zaskoczony mnogością opcji, jakie w tym momencie oferuje nam rynek ubezpieczeń. To oczywiście bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza ona, że mamy wybór. Z drugiej jednak strony, jeśli nie orientujesz się w najnowszych ubezpieczeniowych trendach, możesz napotkać trudności już na etapie wyboru ubezpieczyciela, nie mówiąc już o wyborze polisy. Żeby rzucić na ten temat nieco światła, dzisiaj zajmiemy się tym, czym różni się towarzystwo ubezpieczeń od towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Sprawdź, gdzie najlepiej jest się ubezpieczyć!

Przezorny zawsze ubezpieczony

O ile w większości wypadków ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, nie oznacza to, że nie warto go mieć. Wręcz przeciwnie – ubezpieczenie może przydać nam się w sytuacjach, których prawdopodobieństwa nawet nie zakładamy. Niestety wypadki chodzą po ludziach i chociaż nikomu tego nie życzymy, realizacja nawet najgorszych scenariuszy może spotkać każdego z nas. Towarzystwo ubezpieczeń lub towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych jest w stanie nam w tym pomóc, oferując polisę na samochód, dom czy życie. Którą z tych opcji wybrać i czym w ogóle różnią się one między sobą?

Towarzystwo ubezpieczeń – czyli firma komercyjna

Zarówno towarzystwo ubezpieczeń, jak i towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych łączą dwie rzeczy – po pierwsze działają one w branży ubezpieczeń i oferują nam polisy komunikacyjne czy ubezpieczenia na życie. Po drugie – żeby móc legalnie prowadzić jedną z wymienionych form działalności, konieczna jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego, co daje nam gwarancję, że niezależnie który z podmiotów wybierzemy, możemy mieć pewność, że jego działalność jest regulowana prawnie.

Jednakże na tym podobieństwa zasadniczo się kończą, ponieważ towarzystwa ubezpieczeń działają na innej zasadzie niż towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. TU są niczym innym jak firmą komercyjną, czyli zależy im na zysku swoich akcjonariuszy. O ile słowo „komercja” często nie kojarzy nam się dobrze, w tym wypadku nie ma powodów do obaw. To, że głównym założeniem TU jest zysk, nie oznacza, że nie troszczy się ono o swoich klientów – wręcz przeciwnie. Jeśli usługi oferowane przez towarzystwo ubezpieczeń okażą się mało konkurencyjne w skali całego rynku, firma przestaje zarabiać, w związku z czym konieczne jest zapewnienie jak najlepszej oferty. Dodatkowo TU dysponuje dzięki temu większym kapitałem, co pozwala chociażby na korzystanie z wiedzy niezależnych ekspertów czy stałą, niezmienną kwotę składek, czego niestety próżno szukać w TUW.

Czym jest towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych?

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych to instytucja, która funkcjonuje w branży ubezpieczeń na zasadzie wzajemności. Co to oznacza? Mówiąc najogólniej, TUW zrzesza ludzi, którzy ubezpieczają siebie nawzajem. Jeśli płacimy składki za ubezpieczenie do TUW, zyskuje ono budżet operacyjny, który może zostać wykorzystany na pokrycie szkód u członków towarzystwa i koszty operacyjne. Brzmi to bardzo pięknie, jednak praktyka pokazuje, że TUW czasami nie jest w stanie zapewnić nam tego, co towarzystwo ubezpieczeń. Wiąże się to najczęściej z niewystarczającym budżetem, który jest trudny do przewidzenia. Dlaczego?

Załóżmy, że towarzystwo liczy sobie dziesięć osób, które wpłaciły na koszt ubezpieczenia swoich samochodów po tysiąc złotych. Daje nam to sumę dziesięciu tysięcy. Jeśli nie zdarzają się żadne wypadki, TUW jest w stanie prawidłowo funkcjonować, jeśli jednak trzech z członków towarzystwa będzie miało wypadki, przy których straty oszacujemy na cztery tysiące złotych każdy, wtedy towarzystwo jest zmuszone do zwiększenia składek. Oczywiście jest to bardzo uproszczony przykład, jednakże dobrze obrazuje całą ideę. Z racji tego, że towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych ma za zadanie chronić swoich członków przy jednocześnie najmniejszych nakładach finansowych, takie sytuacje jak prośba o dopłatę do składki nie zdarzają się rzadko. W tym wypadku zdecydowanie bardziej opłaca się klasyczne towarzystwo ubezpieczeń, którego koszt działalności nie ulega takim wahaniom.

About the author

Dodaj komentarz