Trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania i bywa przekleństwem niejednego nastolatka. I chociaż w wyobrażeniu większości osób, tego typu problemy z cerą dotyczą wyłącznie młodych ludzi, to istnieje rodzaj trądziku, który atakuje tylko i wyłącznie dorosłych. Kogo dokładnie dotyczy i jak się objawia ten rodzaj choroby?
Większość dorosłych żyje w przekonaniu, że jedyną zmorą, jaka czeka ich cerę w przyszłości, to objawy starzenia się skóry, jak utrata jej jędrności i pogłębiające się zmarszczki. Niestety trądzik różowaty, jest chorobą, która dotyka głównie kobiety po 40 roku życia i potrafi wywołać wiele problemów ze skórą. Mężczyźni należą do zdecydowanej mniejszości osób, które dotyka ten problem, ale jej przebieg, jest dla nich jeszcze cięższy. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ryzyko zachorowania jest fototyp skóry, ponieważ najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji.
Przyczyna choroby nie jest jeszcze dokładnie znana, ale jest kilka czynników, które wiadomo, że sprzyjają jej występowaniu. Na trądzik różowaty często chorują osoby o predyspozycji genetycznej oraz te, z zaburzeniami hormonalnymi. Wpływ ma też styl życia, ponieważ stres, nieprawidłowa dieta oraz nadmierne picie alkoholu, często przyczynia się do powstania choroby.
Jakie są objawy trądziku u osób dorosłych?
U dorosłych problem wygląda nieco inaczej niż u nastolatków, jednak trądzik różowaty, jest równie problematyczny. Zaczerwieniona skóra czoła, policzków, nosa oraz brody, to pierwszy objaw rozwijającej się choroby. Rozwijający się stan zapalny wywołuje świąd oraz pieczenie, a skóra wydaje się napięta bardziej niż zwykle. Nie należy ignorować takich objawów, ponieważ nieleczone będą się pogłębiać i trwać coraz dłużej.
W kolejnym etapie rozwoju, na zaczerwienionej skórze, zaczynają pojawiać się krostki, a cera staje się niepokojąco sucha i bardzo wrażliwa. Choroba jednak nie zawsze przebiega tak samo i ma kilka odmian o różnych objawach. Trądzik różowaty może przybrać postać grudkowo-krostkową, rumieniową z teleangiektazjami, ziarniniakową oraz taką, w której dominują zmiany przerostowe. Wyjątkowym rodzajem tej choroby jest trądzik różowaty oczny, który dopada brzegi powiek i spojówek.
Właściwe rozpoznanie i szybko podjęte działanie jest obowiązkowe! Jak wygląda leczenie?
Trądziku nie da wyleczyć się domowymi sposobami i nie ma metody, która w magiczny sposób sprawi, że zniknie. Jest to choroba, która wymaga interwencji lekarza i stosowania terapii farmakologicznej. Zwykle konieczna jest terapia antybiotykami, zarówno doustnymi, jak i tymi w postaci maści stosowanych miejscowo. W najcięższych przypadkach konieczne jest podawanie izotretynoiny, która chociaż skuteczna, to wywołuje mnóstwo efektów ubocznych.
W celu przyśpieszenia terapii warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, która musi opierać się na bardzo łagodnych produktach. Warto do mycia twarzy stosować środki zawierające pantenol, złagodzi on podrażnienia i przyniesie skórze ulgę. Ważne jest też unikanie basenu i sauny. Niestety chorobę można, a nawet trzeba leczyć, ale pełne wyleczenie jest bardzo trudne do osiągnięcia. Nie istnieje metoda, która raz na zawsze zwalczy trądzik, ale dzięki intensywnemu leczeniu zostanie on zmniejszona do łagodnego stanu, a objawy będą sprawiać dużo mniejsze problemy.