przeglad budowlany

Okresowe przeglądy budowlane – co należy o nich wiedzieć?

Regularne i terminowe przeprowadzanie okresowych przeglądów budowlanych jest bardzo ważnym obowiązkiem każdego właściciela czy zarządcy obiektu. Co jednak warto o tym wiedzieć?

Okresowe przeglądy budowlane – czym się one charakteryzują?

Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju budynki, te z czasem będą się mocniej lub bardziej psuły. Może minąć kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, lecz niezależnie od czasu warto pamiętać jedno – jeżeli nie będziemy na bieżąco działali w kontekście odpowiedniej konserwacji obiektu, wpędzimy siebie oraz wszystkie osoby korzystające z konkretnego budynku w poważne niebezpieczeństwo. Odpowiednia konserwacja i naprawy to bowiem coś więcej niż tylko piękna elewacja, schludny wygląd zewnętrzny czy funkcjonalność. Te aspekty również są rzecz jasna niezwykle ważne, lecz w pierwszej kolejności należy skupić się na innych aspektach, takich jak chociażby bezpieczeństwo użytkowania danego obiektu. To właśnie z tego względu okresowe przeglądy budowlane, które zresztą są obowiązkiem każdego właściciela danego obiektu, są tak istotnymi kwestiami.

Jak często muszą być wykonywane okresowe przeglądy techniczne?

Okresowe przeglądy techniczne są kwestiami cyklicznymi i muszą być wykonywane raz na jakiś czas. Jeżeli jest to dla ciebie uciążliwe, możesz do tych celów wynająć usługi takiej osoby, jak inwestor zastępczy. Co jednak warto wiedzieć w kontekście terminów okresowych przeglądów technicznych? W pierwszej kolejności warto pamiętać, że tak na rok czeka na kontrola instalacji elektrycznych, gazowych, wodnych i kanalizacyjnych, a także elementów wystawionych na działanie warunków atmosferycznych. Raz na pięć lat czekać nas będzie sprawdzenie konstrukcji budynku, zaś po drastycznych zdarzeniach naturalnych obiekt musi przejść nową kontrolę. Warto również pamiętać o tym, że okresowe przeglądy techniczne nie mogą być wykonywane przez byle kogo – musi być to specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia do takich zadań.

About the author

Dodaj komentarz