Objawy łuszczycy

Choroba skóry, która może występować u osób w różnym wieku to łuszczyca. Jednakże najczęściej występuje ona u osób między 10, a 40 rokiem życia. Nie stwierdzono dokładnym przyczyn łuszczycy. Badania jednak pokazują, że jest to związane najpewniej z osłabionym układem immunologicznym. Łuszczyca może wystąpić również u osób starszych. Jest to przeważnie wiek powyżej 70 lat.

Objawy łuszczycy

Łuszczyca może objawiać się różnymi zmianami skórnymi. Są nimi zmiany, które przyjmują zazwyczaj postać czerwonych grudek, które zdecydowanie odróżniają się względem zdrowej powierzchni skóry. Pierwsze objawy łuszczycy przybierają kształt okrągły bądź owalny. To są podstawowe zmiany, które zwiastują początki łuszczycy.

Zobacz również: https://psorisel.pl/objawy-luszczycy/

Objawy łuszczycy pojawiają się w pierwszej kolejności w takich miejscach jak łokcie, kolana, pośladki. Mogą występować również na dłoniach oraz stopach. Charakterystycznymi zmianami są pojawiające się białe bądź srebrne łuski. Po stwierdzeniu choroby przez lekarza, obserwuje on wszelkie niepokojące zmiany. Mogą to być świecące zmiany, które pojawiają się po zdrapaniu łusek. Zaś pojawiające się kropelki krwi oznaczają przeważnie uszkodzenie naczyń brodawek skórnych.

Objawy początkowe choroby nie są wielkie. Pojawiające się pierwsze zmiany skórne powinny dać do myślenia. Są to zmiany rzędu od kilku milimetrów do dwóch centymetrów. Nawet najdelikatniejsze uszkodzenia naskórka mogą spowodować łuszczycę. Mamy wtedy do czynienia z objawami Koebnera. Choroba pojawia się maksymalnie po dwóch tygodniach od chwili uszkodzenia naskórka.

Niekiedy obserwować można u pacjentów łuszczycę krostkową. Objawia się ona przede wszystkim spełniającym naskórkiem po przetarciu skóry. Jest to charakterystyczny objaw Nikolskiego. Początkowa faza choroby objawia się w taki sam sposób jak normalna łuszczyca. Jednakże po dłuższym czasie dochodzi do intensywnego wysypu krost.

Hamowanie rozwoju choroby

Odpowiednie leczenie choroby jest niezwykle ważnym aspektem. Od razu po wykryciu schorzenia należy udać się do lekarza, najlepiej do dermatologa. Po zweryfikowaniu choroby oraz wykonaniu badań, dermatolog zazwyczaj przepisuje środki pielęgnacyjne. Do środków pielęgnacyjnych bez wątpienia można zaliczyć maści, kremy czy żele.

Najważniejszym elementem każdego środka pielęgnacyjnego są środki aktywne. W przypadku łuszczycy niezwykle istotny jest kwas salicylowy i mocznik. Środek należy stosować w sposób miejscowy w przypadku choroby o łagodnym przebiegu. W przypadku stosowania preparatów należy pamiętać, aby robić to regularnie i konsekwentnie. Trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio zadbać o skórę poprzez jak najczęstsze oczyszczanie skóry z naskórka, natłuszczanie i nawilżanie. Po zastosowaniu środka łuski powinny ulec zmniejszeniu się. Jeśli zaś pielęgnacja skóry nie przynosi oczekiwanych rezultatów to w takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie leków. Najpopularniejszymi, a zarazem najskuteczniejszymi lekami są metotreksat i cyklosporyna.

Równie skutecznym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie kąpieli w wodzie morskiej bądź mineralnej. Jest to stosowane u osób, u których stwierdzono łuszczycę na dużej powierzchni ciała. Kąpiele mają właściwości prozdrowotne. Przebywanie w takiej wodzie gwarantuje przede wszystkim ukojenie dla skóry.

Miejsca występowania łuszczycy

Objawy łuszczycy są widoczne szczególnie w miejscach wyprostnych. Są to przede wszystkim kolana oraz łokcie. Łuszczycę można również zaobserwować w okolicach uszu oraz czoła. Natknąć się można także na łuszczycę stóp oraz dłoni. W takim przypadku można zauważyć pojawianie się bruzd w okolicach płytek paznokciowych. Newralgicznym miejscem są również fałdki skóry, co dotyczy przede wszystkim osób otyłych.

Przyczyny powstawania łuszczycy

Tak naprawdę nie do końca wiadomo i potwierdzono co jest przyczyną powstawania łuszczycy. Należy na nią uważać szczególnie w wieku między 10, a 40 rokiem życia. Narażone na łuszczycę są także osoby starsze. Za przyczynę powstawania łuszczycy uznaje się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Tyczy się to głównie układu immunologicznego, który jest osłabiony przez nieprawidłową pracę limfocytów T oraz cytokin. Łuszczyca może być spowodowana także przez infekcje wirusowe i bakteryjne np. anginę, różyczkę, odrę, półpaśca. Problem może stanowić również długofalowe podrażnienie skóry, zadrapania, rany, blizny.

Lekarz

Przy objawach charakterystycznych dla łuszczycy należy udać się jak najszybciej do dermatologa. Jest on w stanie rozpoznać chorobę. Najczęściej zlecane są badania, które mają na celu ustalenie schorzenia. Następnie lekarz przepisuje środki pielęgnacyjne dla skóry, które należy regularnie stosować. Powinny one pomóc zredukować ilość łusek. Jeśli to nie przynosi efektów należy zacząć leczenie farmakologiczne.

Podsumowanie

Podsumowując, jedną z najgorszych chorób, z którą trzeba zmagać się długofalowo jest łuszczyca. Objawy początkowe to głównie wykwity, które znacznie odróżniają się od zdrowych części ciała. Objawy łuszczycy należy jak najszybciej leczyć poprzez odpowiednią pielęgnację bądź za pomocą leków. Walka z łuszczycą musi być przeprowadza mądrze. Nie ma tu dróg na skróty, które zagwarantują szybki i trwały efekt.

About the author

Dodaj komentarz