nurkowanie

Nurkowanie z profesjonalnym sprzętem sposobem na wolność

Daje poczucie wolności, niezależności i swobody. Jest sposobem na pokonanie własnych lęków. Może być czyjąś pasją, a nawet sposobem na życie. Nurkowanie daje te wszystkie możliwości, jeśli odpowiednio się do tego zabierzesz. W końcu, jak zwiedzać świat to nie tylko na lądzie. Jeżeli też tak uważasz i planujesz spotkanie ze zwierzętami żyjącymi w wodzie, wystarczy że zaopatrzysz się w dobry sprzęt.

Czym tak naprawdę jest nurkowanie?

Dla niektórych to spełnienie marzeń, bo jest niczym latanie. To unoszenie się w stanie nieważkości w wodzie. Polega na swobodnym pływaniu pod jej taflą z możliwością oddychania. Jest to sport dostępny praktycznie dla każdego, kto ukończył 10 lat. Dzięki niemu można zadbać o kondycję, jednocześnie poznając podwodny świat z bliska. Nurkowanie to aktywność fizyczna jedyna w swoim rodzaju. Odbywa się bowiem w niecodziennym dla ciała człowieka środowisku. Wyróżnia się dwa rodzaje nurkowania: freediving, czyli wstrzymanie oddechu i znajdowanie się pod wodą oraz nurkowanie klasyczne- ze sprzętem. W tym pierwszym występuje kilka kategorii, które sprowadzają się do rywalizacji, np. kto wytrzyma dłużej? Kto dopłynie dalej? itp. Te, które odbywa się ze sprzętem można podzielić na dwa rodzaje: rekreacyjne i te, które polega na eksploracji głębin. Do tego pierwszego nie trzeba szczególnie przygotowywać organizmu, w tym drugim przypadku wymagana jest m.in. wielogodzinna dekompresja. Ze względu na cel eksploracji głębin można to podzielić na nurkowanie wrakowe, czyli podziwianie zatopionych statków, oraz jaskiniowe. Zwiedzanie świata pod wodą od innych sportów różni jeszcze jedna ważna kwestia. Nie można go przerwać nagle, w dowolnym momencie. Chcąc wypłynąć na powierzchnię należy pamiętać o tym, że trzeba to zrobić pomału. Jeżeli lubisz przygody i odkrywanie nieznanego, koniecznie musisz zapisać się na kurs nurkowania. Z odpowiednim sprzętem, będzie to coś wspaniałego.Jaki sprzęt jest potrzebny do nurkowania?

Jeżeli chcesz krótko przebywać pod wodą, zanim zdecydujesz się na eksplorację głębin, wystarczą Ci płetwy, maska i rurka. Jest to także stały ekwipunek profesjonalistów. Decydując się na odważniejszy krok, koniecznie musisz skompletować pełny sprzęt. Oprócz tych trzech podstawowych gadżetów potrzebny Ci będzie sprzęt powietrzny. W jego skład wchodzą butle z zapasem powietrza, automaty oddechowe umożliwiające wymianę gazową oraz kamizelka na wypadek wynurzenia awaryjnego. Bez tego niemożliwe byłoby nawet rozpoczęcie nauki nurkowania. Niezbędny będzie także sprzęt pomocniczy. W jego skład wchodzą przede wszystkim skafander, balas, buty, rękawice i kominiarka. Dodatkowo możesz wziąć ze sobą wszystko, co może przydać się do „zwiedzania” ciemnych i/lub trudno dostępnych miejsc. Może to być np. latarka, nóż, flagi itp. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, koniecznie musisz mieć przy sobie cały ten ekwipunek.


Nurkowanie amatorskie- od czego zacząć?

Dobrze jest na początek przyswoić pewną wiedzę o tym, jak bezpiecznie nurkować. W głębinach należy być przygotowanym na różne okoliczności, jak na przykład prądy wodne. Na kursie przedstawią Ci zagadnienia z fizyki nurkowania. Wszystkie uzyskane informacje mogą się później przydać. Zabiorą Cię też na tzw. intro. Jeżeli nie masz 100% pewności, czy jest to sport dla Ciebie, dowiesz się tego właśnie wtedy. Będzie to jednorazowe zejście pod wodę. Oczywiście w towarzystwie instruktora. Na intro możesz się również wybrać, zanim zapiszesz się na kurs. Jest to najlepszy sposób na sprawdzenie swojej reakcji na nową sytuację.

Sprzęt dla półprofesjonalistów i profesjonalistów

Każdy nurek półprofesjonalny i profesjonalny powinien mieć przy sobie maskę, fajkę, płetwy, skafander, docieplacze neoprenowe, buty, kaptur, rękawiczki, krótkie pianki, butlę, automat oddechowy, urządzenia pomiarowe, oświetlenie oraz części zamienne. Przydatne mogą być także torba lub pokrowiec, nóż lub inne akcesoria, w zależności od celu wyprawy. Zobacz cały ten sprzęt potrzebny do nurkowania.

W kwestii skafandra bardzo ważna jest wygoda. Skafander do nurkowania SCD 900 z neoprenu 5 mm męski jest jej odzwierciedleniem. Jego wykonanie sprawia, że nie poczujesz, iż masz go na sobie. Korzystają z niego tylko profesjonaliści.

Dla kobiet odpowiedni będzie top długi rękaw do snorkelingu 900 z neoprenu. Ta kurtka dla profesjonalistów zapewnia swobodę ruchów oraz ochronę przed słońcem podczas eksploracji dna morskiego.

Nurkowanie to wspaniały sport dający wiele możliwości każdemu. Nie tylko zadbasz o kondycję swojego ciała. Przede wszystkim przeżyjesz wspaniałą przygodę, która być może stanie się Twoją pasją. Kto wie, może nawet zostaniesz profesjonalistą w tej dziedzinie. Najważniejsze jest, by pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i zawsze mieć przy sobie odpowiedni sprzęt. Odkrywanie podwodnego świata będzie wtedy czystą przyjemnością.

About the author

Dodaj komentarz