faktoring dla firm

Jakie są korzyści z faktoringu dla firm?

Choć faktoring jest usługą finansową dostępną od stosunkowo niedawna, to ze względu jego szereg zalet, staje się dość popularny wśród przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej firmy i zdobyciu nowych kontrahentów, dzięki możliwości zaoferowania im wydłużonych terminów płatności faktur. Faktoring kojarzony jest przede wszystkim z finansowaniem faktur sprzedażowych, lecz dostępny jest w różnych wariantach. Dlatego od wyboru konkretnej opcji uzależnione są korzyści, jakie firma osiągnie z faktoringu. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Podpowiadamy.

Faktoring – szybki sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa

Faktoring to usługa oferowana przez firmy faktoringowe. W umowie taki podmiot nazywany jest faktorem. Przedsiębiorstwo korzystające z jego usług to z kolei faktorant. W ramach tej usługi przedsiębiorca, który wystawia swoim kontrahentom fakturę z wydłużonym terminem płatności, może przedstawić ją faktorowi, który po jej sprawdzeniu, przesyła faktorantowi zaliczkę wynoszącą nawet 80% wartości faktury. 

Kiedy klient faktoranta ją opłaci, wówczas faktor przesyła firmie, która korzysta z jego usług, pozostałą należność. Faktoring online ceniony jest za tempo działania. Wniosek o ten rodzaj finansowania złożony w dzień roboczy może być rozpatrzony w ciągu doby. Po zawarciu umowy z faktorem środki z przekazanych do sfinansowania faktur trafiają od razu na konto klienta. To więc doskonały sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. 

Faktor może przejąć na siebie odpowiedzialność za wykupioną należność

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż w przypadku, kiedy klient decyduje się na skorzystanie z faktoringu pełnego, czyli bez regresu, nie musi martwić się o to, czy jego kontrahent zapłaci należność w terminie, ponieważ odpowiedzialność za wykupione zobowiązanie przejmuje na siebie faktor i to on w razie konieczności zajmuje się ściganiem dłużnika. Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku opcji, jaką jest faktoring z regresem. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na tę wersję finansowania, wówczas musi liczyć się z tym, że w razie, gdyby jego dłużnik nie spłacił swojego zobowiązania, musi zwrócić otrzymaną od faktora należność.

Faktoring – prostota obsługi i dostępność usługi

Dużą zaletą faktoringu jest szeroka dostępność tej usługi. W odróżnieniu od kredytu bankowego faktorant nie musi prowadzić swojej działalności przez minimum rok, by mógł skorzystać z takiej opcji. Nie musi mieć również zdolności kredytowej. Faktoring dostępny jest więc zarówno dla dużych, jak i mniejszych firm, a także przedsiębiorstw, które działają od niedawna. Obecnie na rynku funkcjonują firmy, które bardzo ułatwiają swoim klientom załatwienie wszelkich formalności, a faktury do finansowania mogą oni zgłaszać online.

About the author

Dodaj komentarz