badanie dna oka

Jak przeprowadzane jest badanie dna oka?

Badanie dna oka to metoda okulistyczna, dzięki której można wykryć wiele chorób oczu. Mowa tutaj zarówno o tak prozaicznych, jak i często spotykanych przypadłościach związanych z brakiem ostrości widzenia, jak również poważniejsze problemy zdrowotne, w tym  te dotyczące ciała szklistego, plamki, siatkówki i nerwu wzrokowego.

Przed i w trakcie badania

Na badanie warto wybrać się z osobą towarzyszącą, ponieważ przed jego przeprowadzeniem pacjent ma zakrapiane oczy. Krople rozszerzają źrenice, co może powodować nadwrażliwość na światło i brak ostrości widzenia. Zazwyczaj aplikacji kropli ma miejsce około dwudziestu minut przed badaniem. Już w samym gabinecie mogą zostać podane kolejne krople o charakterze znieczulającym.

Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Polega ono na prześwietleniu oczu pacjenta z pomocą jasnego strumienia światła, dzięki któremu można dokładnie przyjrzeć się całej strukturze oka. Badanie dna oka w Poznaniu pozwala wykryć szereg nieprawidłowości, którym dzięki badaniu można zapobiec z wyprzedzeniem.

Co można wykryć dzięki badaniu dna oka?

Badanie dna oka jest nieskomplikowane i przebiega bardzo sprawnie, jednak stanowi bardzo poważne i podstawowe narzędzie do diagnozy kondycji zdrowotnej oczu. Z jego pomocą można wykryć pewnego rodzaju zmętnienia, które często są jednym z objawów zaćmy. Dzięki badaniu dna oka da się także zdiagnozować objawy krwotoku w siatkówce, choroby i zmiany nowotworowe, wszelkiego typu zwyrodnienia. Okuliści wykrywają także stany chorobowe świadczące o anemii, miażdżycy lub cukrzycy. Takie badanie przeprowadza także Oftalmus NSPZOZ.

Należy pamiętać o tym, by na badanie do okulisty profilaktycznie uczęszczać przynajmniej raz na dwa lata. Często bowiem nawet u osób, u których nie występują żadne objawy, może dochodzić do rozwoju chorób, które uwidaczniają się dopiero w zaawansowanym stadium. Dlatego regularność i systematyczność jest podstawą profilaktyki i uniknięcia poważniejszych problemów.

About the author

Dodaj komentarz