testy dla kierowcow

Badania psychologiczne kierowców – gdzie można je zrobić?

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to główny powód przeprowadzania badań psychologicznych dla kierowców. Badanie psychotechniczne pozwala określić stopień sprawności psychomotorycznej kierowców. Badania psychologiczne kierowców składają się z kilku bardzo ważnych elementów. Gdzie można takie badanie wykonać?

Kto powinien wykonać badanie psychologiczne?

Badania psychologiczne w Jarocinie dla kierowców powinny być wykonywane przez osoby, które pracują w transporcie drogowym. Kierowcy pojazdów, które przewożą wartości pieniężne, kandydaci na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów czy osoby ubiegające się o prawo jazdy C, C=E, D, są zobowiązane do regularnego przechodzenia testów psychologicznych. Przedstawiciele handlowi, konsultanci medyczni czy kierowcy pojazdów uprzywilejowanych również powinni przechodzić testy. Podobnie jak operatorzy wózków widłowych, maszyn w ruchu, magazynierzy lub osoby, które przekroczyły liczbę 24 punktów karnych czy prowadzące pojazd po zażyciu środków odurzających czy alkoholu. 

Badania psychologiczne dla kierowców – co trzeba wiedzieć?

Badania kierowców w Jarocinie i innych polskich miastach są wykonywane co 5 lat. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Przede wszystkich po 30 miesięcy badania muszą przechodzić kierowcy po 60. roku życia. Osoby, które skierowane zostały na badanie ze względu na przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych czy zostały złapane na prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu, otrzymują wynik testu w formie bezterminowej. 

Psychotesty dla kierowców można przeprowadzić tylko w upoważnionych do tego ośrodkach. Muszą być one wpisane do rejestru marszałka województwa. Przychodząc na badanie, należy być wypoczętym i pamiętać, że nie jest to egzamin, a jedynie badanie. Na spotkanie należy przynieść skierowanie na badanie psychologiczne (jeżeli takie otrzymano), jeden z dokumentów tożsamości (dowód osobisty/paszport/prawo jazdy), oraz okulary, jeżeli kierowca nosi je na co dzień. 

About the author

Dodaj komentarz