Na zasadach analogii coraz więcej kredytobiorców usiłuje podważyć zgodność z prawem swoich umów kredytowych nie tylko we frankach szwajcarskich ale również w złotówkach. Skutki tych działań są różne, nieustannie brakuje orzeczeń pozwalających udowodnić skuteczność argumentacji, chociaż część wyroków częściowo uznaje roszczenie kredytobiorcy.
Moda na podważenie zgodności umowy kredytowej z prawem
Od kilku lat obserwuje się wzmożone zainteresowanie zaskarżeniem umowy kredytowej. Powodem są obiecujące korzyści jak i solidne podstawy dające szansę na uznanie roszczenia. Zauważa się modę na spory sądowe, po które sięgają coraz to kolejne grupy kredytobiorców. W przypadku frankowiczów wciąż jeszcze wielu czeka z decyzją, obawia się postępowania. Najlepszą zachętą do roszczeń obok potencjalnych zysków jest widmo pewnej wygranej.
Unieważnienie WIBOR
Wskaźnik WIBOR okazał się dla wielu kredytobiorców uciążliwy, głównie z powodu wysokich i sukcesywnych, częstych podwyżek. Okazało się, że w zaledwie dwa lata wartość WIBOR wzrosła kilkukrotnie co znacznie zmieniło wartość pojedynczej comiesięcznej raty zobowiązania. Tak drastyczne podrożenie kredytu zaczęło interesować kredytobiorców jak i środowisko prawników, zwłaszcza specjalizujące się w kredytach frankowych, które również dotknął problem szybkiej zmiany w wysokości spłaty raty kredytu. W ślad za sukcesami jakie odnoszą frankowicze w sprawach frankowych zaczęto próbować zaskarżać WIBOR jako wskaźnik abuzywny. Likwidacja WIBOR stała się faktem. Jego sposób ustalania budzi wiele wątpliwości czy jest zgodny z prawem i zasadami współżycia społecznego. Jak się okazało opiera się na wartościach deklaratywnych, wybranych banków co można uznać za nadużycie i pole do dowolnej kreacji wysokości WIBOR, niewątpliwie rzutującego na obciążenia kredytobiorców i tym samym dochody banków.
Sukcesy w sądzie
Wielkie sukcesy, pozytywne statystyki wygranych sporów z bankami dotyczą kredytów frankowych, jednak w przypadku unieważnienia WIBOR nie można się zniechęcać, gdyż pierwsze sprawy frankowe również trwały latami, większość spraw kończyła druga instancja zanim wypracowano praktykę orzeczniczą, zanim powstała specjalizacja jak kancelaria frankowa. Dziś wielu kredytobiorców ma nadzieję, że podzielą ten sam los co frankowicze i nadejdzie czas, kiedy będą mogli cieszyć się sukcesem a głównie odzyskanymi środkami pieniężnymi.
Alternatywa dla usunięcia WIBOR z umowy
Pewnym rozwiązaniem alternatywnym dla usunięcia WIBOR przez zaskarżenie go, jako wskaźnika abuzywnego jest sankcja kredytu darmowego, którą również orzeka sąd, jednak jej podstawy są nieco inne. W zależności od konkretnego przypadku można spróbować podważenia kredytu jedną z dwóch opcji. Zarówno usunięcie WIBOR jak i darmowy kredyt są korzystne dla kredytobiorcy. Darmowy kredyt dotyczy kredytów konsumenckich, które zostały zawarte z błędem lub uchybieniem proceduralnym, do jakich zaliczyć można ryzyko wzrostu WIBOR, o którym konsument był niedostatecznie poinformowany.